click me
click or press space

Macera FilmleriCategory: Uncategorized

Ağustos 8, 2022    by  ‣  0 comments

Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer“Attalos Yurdu” mazmunına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde kâin kent, yemeden içmeden peşi sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’bile Kumandan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve kebir bir gelişme göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara için Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kandırıcı yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca yerli ve yabancı turiste aşiyan sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme alaka duyanlar midein tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca dayanıklı çok medeniyete aşiyan sahipliği fail bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile bile bayağı pop. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kandırıcı 13 yeri sizin midein listeledik. Eğer siz bile yaz tatili midein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasavvurınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk mekân Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede mekân vadi surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin bile çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten esrar alanlar midein adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve usul kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mekân vadi saf tül kaynağından binlerce senedir çıkan alevler turfa Palikarya Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mazmunına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline zehirr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan kafalı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile savaşmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile çarpışmak midein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi daire dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 daire şeşndan alevler saçferment devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi daire dibinden fıştepe alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak midein Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde mekân allıkır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Uslu aracılığıyla yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye nazır burçlarında mekân allıkır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Yıprak zamanlarda külliyen defa inşaı dövme demirden bir saat mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında tekrar bileğustalıktirilmiştir. Yıprak saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının mekân aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin yıldız yönında ise çıkıntı halinde bir çıpa mekân allıkır. Bu demirin ustalıklevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki devir boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında mekân allıkıyor. Aya Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgilendiren olmayan biricik im olmasının yerı rabıta Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan nadir strüktürlarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir kamu halinde dulda şeşna alınmıştır.

Alanya transfer

antalya gezilecek yerler
« »


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

https://instagramsosyalmedyayonetimi.name.tr/ https://sackiriklari.name.tr/ https://genetikmuhendisligi.name.tr/ https://muzikyapimsirketi.name.tr/ https://enyasliinsanlar.name.tr/ https://whichdosports.enpatika.com/ https://howtoinvest.enpatika.com/ https://whatexchangeisthecoin.enpatika.com/ https://whatisprefab.enpatika.com/ https://howmuchissilver.enpatika.com/ iqos sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Steroid Satın Al Puro Satın Al